Город-хозяин финального матча Чемпионата Европы по футболу 2012 годаalt
«Твій дім - Київ» (1976). Частина 6. Про побутові послуги.
РОЗПОВІДЬ ШОСТА, ОЗНАЙОМИВШИСЬ З ЯКОЮ, МИ ДІЗНАЄМОСЯ, ЩО КИЇВСЬКА СЛУЖБА ПОБУТУ НАДАЄ НАСЕЛЕННЮ 500 ВИДІВ ПОСЛУГ І ЩО ТАКІ НАЙДАВНІШІ РЕМЕСЛА, ЯК ШЕВСЬКЕ І КРАВЕЦЬКЕ, ТЕЖ ПЕРЕВОДЯТЬСЯ НА РЕЙКИ КІБЕРНЕТИКИЮ. САВЧЕНКО, начальник міського управління побутового обслуговуванняКОНВЕЙЄР ПОСЛУГПорівняно недавно вважалось, що XX століття з його великими науково-технічними досягненнями "відвідає" сферу побуту в останню чергу, що відсталі, напівкустарні методи праці збережуться тут довгі роки. Проте життя, як це часто буває, внесло суттєві корективи.

Справді, створилась дивна ситуація: за три тижні, що витрачалися на лагодження звичайного черевика можна було тричі злітати на Місяць і повернутись назад. Темпи сфери побуту прийшли у кричущу невідповідність із вимогами часу, з ритмом життя.

Сьогодні ж, коли за математичними формулами точно визначається найдоцільніше розміщення ательє та майстерень, коли у сферу побуту прийшли індустріальні методи, вже ніхто не дивується з того, що в Києві діє безперервний конвейєр послуг. Щодня він задовольняє потреби 110 тисяч киян.

У десятій п'ятирічці обсяг реалізації побутових послуг має зрости більше як на 30 процентів. Пригадаємо: ще недавно побутовим обслуговуванням у Києві займалось 14 відомств. У дрібних майстернях, зосереджених переважно в центрі міста, виконувались в основному послуги трьох видів: індивідуальне пошиття одягу, ремонт взуття і металогос-подарських виробів.

Коли в столиці Радянської України було створено управління побутового обслуговування, перед ним постало багато складних завдань. Яке ж із них слід вважати головним? Безперечно, повне матеріально-технічне переоснащення галузі. Потрібен був принципово новий підхід до самого поняття "обслуговування населення". Йшлося про створення сучасної служби побуту, яка б максимально відповідала потребам людей. Про те, щоб укласти в традиційне слово "сервіс" соціалістичний зміст.

Учені довели, що в міру підвищення продуктивності праці чисельність робітників, зайнятих у промисловості, дедалі скорочуватиметься. Натомість збільшуватиметься кількість працюючих у сфері обслуговування. Однак не слід вважати, що справа лише у механічному розширенні штатів служби побуту. Завдання полягає в тому, щоб довести обслуговування населення до рівня високої досконалості. Сучасний київський сервіс передбачає понад 500 видів і форм послуг, 200 з них з'явилося протягом 1971-1975 років. Від виготовлення за індивідуальними замовленнями одягу, взуття, меблів до ремонту складної побутової техніки, човнів, квартир. Від хімчистки до прокату різних речей культурно-побутового призначення.

Ми ставимо перед собою завдання вже в недалекому майбутньому створити такі умови, за яких будь-яке замовлення виконувалось би швидко й на високому рівні.

Це означає, що наші підприємства піклуватимуться про весь побут людини, завдяки чому вивільниться її час для занять спортом, літературою, мистецтвом. Звідси зрозуміло, якою соціально значимою є функція сфери побуту.

Кияни і гості міста вже кілька років тому мали змогу пересвідчитись у зручності багатьох послуг "під одним дахом". Справді, можливість відразу одержати, так би мовити комплексне обслуговування створює великі переваги для відвідувачів. Водночас це дає змогу забезпечити необхідний рівень механізації та автоматизації процесів, застосувати передову технологію.

Будинки побуту, яких у Києві вже чимало,-"Столичний", "Молодіжний", "Ера", "Московський", "Золоті руки", "Нивки",- передусім приваблюють своїм зовнішнім виглядом та інтер'єрами. Це цілком сучасні споруди, спроектовані з урахуванням надання усіх вигод відвідувачам, оснащені новітнім устаткуванням, що забезпечує високу продуктивність праці. На перехресті двох великих магістралей міста височить шестиповерхова споруда з бетону, алюмінію та скла. Це - Будинок побуту "Столичний". І оскільки він є прямим "спадкоємцем" колишніх дрібних напівкустарних майстерень, контраст справді разючий. Замість темних, тісних приміщень - просторі холи з оригінальними меблями і кольоровим освітленням. Службу побуту не випадково називають службою доброго настрою. У Будинку побуту "Столичний" він створюється ще на підступах до самої послуги. Але ось ви віддаєте себе в руки гостинного персоналу Будинку і пересвідчуєтесь у тому, що перше враження було безпомилковим.

Передусім зауважимо, що тут ви водночас можете задовольнити безліч своїх побутових потреб. На першому поверсі приймають замовлення на термінову хімчистку одягу (24 години) й експрес-чистку (З-6 годин). Хімчистка-самообслуговування триває 27 хвилин. У присутності замовника тут виводять плями на одязі. Але й це ще не все.

Тут можна відремонтувати годинник і електробритву будь-якої системи, замовити портфель, жіночу сумку, футляр для музичного інструмента. Якщо ж ви потребуєте допомоги у проведенні родинних свят або хочете записати на пластинку чи плівку церемоніал одруження, зверніться до чергового диспетчера.

Прямуємо сходами нагору. Другий поверх - "Салон краси" (перукарня та косметичний кабінет), третій - пошиття одягу, підбір хутра, четвертий - виготовлення і ремонт трикотажних виробів. На п'ятому поверсі навчають гри на музичних інструментах, приймають замовлення на машинописні роботи, переклади, звукозапис.

Будинок побуту "Столичний" називають "Будинком ста послуг". Насправді ж їх значно більше.

Тепер ознайомимося з характером роботи спеціалізованого підприємства побутового обслуговування, яке приймає замовлення на ремонт будь-якої побутової техніки.

Завод "Ремпобуттехніка", вул. Верхній вал, 2. Тут ремонтують домашні холодильники, пральні машини, електричні натирачі підлоги, пилососи, електробритви, побутові металовироби тощо. Крім того, виконують замовлення на шкіргалантерейні вироби, зварювальні роботи. Спеціальний цех виготовляє дзеркала, каркаси для меблевих фабрик і нестандартне устаткування для інших підприємств побутового обслуговування.

І нарешті, по вул. Урицького, 1 розташований завод "Ремточмеханіка". Сама його назва свідчить про те, що тут можуть відремонтувати годинник, друкарську чи лічильну машинку, фото- або кіноапарат. Завод виконує також граверні роботи і гальванічні покриття.

Додамо до цього, що в системі побутового обслуговування працюють кілька фабрик індивідуального пошиття і ремонту одягу та взуття, фабрика трикотажних виробів, фабрика ремонту і виготовлення меблів, фірма "Прокат", підприємства фотопослуг, багато великих механізованих пралень, перукарні тощо.

Звичайно, у людей виникають і такі потреби, які "не вписуються" у традиційні форми обслуговування. Скажімо, ви не маєте можливості доглянути дітей чи хворих або вам потрібно прибрати квартиру. Зверніться до київської фірми з поетичною назвою "Світанок", і будь-яке ваше прохання буде задоволене, її девіз - піклування про людину.

Ви можете викликати також додому представників фірми, які навчатимуть ваших дітей музики, готуватимуть їх до вступних іспитів у вузи, передрукують на машинці наукову працю, лекцію, нотаріальні документи. Всі види послуг, що їх надає населенню фірма "Світанок", навіть важко перелічити.

Слід зауважити, що "Світанок" - перше підприємство такого типу в нашій країні. Не випадково преса назвала його піонером радянського сервісу. Десятки делегацій працівників служби побуту з усіх куточків країни відвідують фірму з метою вивчення та запозичення її досвіду. Полегшити повсякденний побут людини, звільнити її від зайвих клопотів, заощадити дорогоцінний час кожного - таке завдання поставив перед собою "Світанок".

За замовленнями що надходять з інших населених пунктів, фірма навіть надсилає ліки та окуляри.

Працівники фірми, мов добрі чарівники, вгадували ваші бажання. Щойно заселився новий дім, як у ньому одразу ж з'явилися майстри на всі руки. На ваше прохання вони припасовували замки, навішували полиці, карнизи, штори, картини, циклювали підлогу тощо. У зв'язку з дуже великим попитом на ці види послуг створено окреме виробниче підприємство - комбінат "Новосел".

Інша фірма - "Свято" бере на себе всі клопоти, пов'язані з підготовкою родинних свят: днів народження, ювілеїв, одружень.

У Києві створено виробниче об'єднання хімічної чистки та фарбування одягу - справжній комбінат оновлення, де речі, що довго перебували у вжитку, одержують друге життя. Це забезпечується поєднанням сучасного устаткування і новітньої хімічної технології. Приймальні пункти, розташовані в усіх районах міста, дають змогу наблизити цю необхідну .послугу до кожного киянина. Хімічна чистка "відроджує" костюми, пальта, плащі, килими, доріжки, гардини, шуби з натурального й штучного хутра. Освоєно новий вид послуг - обробку одягу спеціальними препаратами, після чого він стає міцнішим, м'якшим, теплішим, краще чиститься і прасується.

Порівняно недавно в Києві з'явились шевські майстерні нового типу. Привабливий інтер'єр, дзеркала і навіть квіти. З незвички це вражало. Пригадувалися темні, здебільшого підвальні приміщення, і шевці, які мали у своєму розпорядженні лише таку "техніку", як копил і молоток.

Сучасні шевські майстерні, початок яким поклала "Хвилинка" на вул. Воровського, 7, відрізняються від старих не тільки своїм умеблюванням. Вони устатковані машинами й верстатами, які дозволяють значно підвищити продуктивність праці, а отже, і прискорити ремонт. Тепер деякі операції виконуються у присутності замовника. Отже, можна сказати, що слово "хвилинка" - доречна і влучна характеристика виробничого циклу.

Звичайно, було б помилково вважати, що міські підприємства побутового обслуговування вже розв'язали всі свої проблеми. Закладено тільки фундамент. Київ бурхливо будується, зростають нові житлові масиви, збільшується населення. Разом з цим постійно зростає й попит на побутові послуги. Як же він задовольнятиметься?

Протягом десятої п'ятирічки побутові підприємства розвиватимуться за раціональною схемою. В кожному мікрорайоні створюватимуться укрупнені комплекси послуг повсякденного попиту. Тобто послуги наблизяться до кожного киянина, незалежно від того, де він мешкає - в центрі чи на новому масиві. Крім того, на території кожного адміністративного району з'являться великі громадські центри, де можна буде одержати послуги як повсякденного, так і періодичного попиту.

Отже, в десятій п'ятирічці для новоселів Оболоні, Виноградаря, експериментального житлового масиву Теремки та багатьох мікрорайонів різні побутові проблеми розв'язуватимуться як у кількісному, так і якісному вимірах. Досить сказати, що лише на Оболоні буде зведено Будинок побуту площею 8 тисяч квадратних метрів, устаткований за останнім словом техніки.

Для того, щоб наша служба виправдала і свою другу назву - "служба доброго настрою",- ми маємо створити навколо кожного замовника атмосферу щирості, доброзичливості, ввічливості. Тому працівники побутового обслуговування повинні бути ознайомлені хоча б з основами психології, етики, естетики. Немає сумніву в тому, що в майбутньому навіть на скромну посаду приймальника ательє зможуть претендувати лише люди, які матимуть принаймні середню спеціальну освіту. Так, сфера обслуговування вкрай специфічна. Вона вимагає від працівників поряд з професійною майстерністю ще й внутрішньої культури, чого можна досягти навчанням і вихованням. Тут доречно сказати про те, що на культуру обслуговування значною мірою впливає і рівень нашої техніки.

Пошлемось на простий приклад. Колись приймання і видача замовлення були пов'язані з великою кількістю дрібних операцій, які забирали багато часу. Сьогодні у нас запроваджується наукова організація праці. І в деяких ательє досить натиснути кнопку, щоб спеціальний рухомий пристрій доставив на видачу потрібну річ. Тому приймальник тепер може повністю зосередитись на діалозі" із замовником, приділити йому максимум уваги. Ми ставимо перед собою завдання по змозі механізувати видачу замовлень в усіх ательє, особливо там, де здійснюється індивідуальне пошиття і хімчистка одягу.

Проте це, звичайно, лише один бік справи. В цілому ж ми передбачаємо дальше вдосконалення виробництва на основі впровадження нової техніки і прогресивної технології, які обумовлюють розв'язання таких важливих проблем, як значне скорочення строків і поліпшення якості виконання замовлень. Мабуть, читачам цікаво дізнатись, що тепер розробляється спеціальна шкала послуг, котрі виконуватимуться протягом кількох годин або навіть швидше. Час вимагає від служби побуту нових, найбільш зручних для населення форм обслуговування. Тут немає сталих традицій, доводиться експериментувати. Заздалегідь придбані абонементи відкривають вашому замовленню "зелену вулицю". Чимало годин заощадить і система обслуговування за попереднім записом, що гарантує виконання замовлення у точно визначений час. Ми готуємо також нову форму обслуговування - на довірчих засадах, коли замовник здає речі в ремонт без участі приймальника. Людині найзручніше, коли її обслуговують удома. Тому цю форму обслуговування буде максимально розширено. Вона охопить ремонт складної побутової техніки, хімічну чистку і фарбування одягу, ремонт взуття тощо. Поряд з цим намічається збільшити обмінний фонд при ремонті годинників і побутових приладів, тобто коли замість зіпсованої речі ви негайно одержуєте справну.

Найважче, здається, розробити шкалу якості і культури обслуговування. Адже не існує такого приладу, який міг би точно зафіксувати, скажімо, привітність, чуйність і, зрештою, посмішку приймальника. А втім, за прикладом наших білоруських колег, ми розробляємо нову експериментальну систему оцінки якості обслуговування, що природно пов'язана з новою методикою матеріального стимулювання працівників. Розвиваючись як механізована галузь народного господарства, побутове обслуговування Києва сьогодні має всі ознаки сучасності. Його підприємства зростають за планами технічного і соціального розвитку. На нього працюють проектно-конструкторське бюро та машинолічильна станція. Передбачається створити автоматизовану систему управління "Побут", яка переведе навіть такі найдавніші ремесла, як шевське і кравецьке, на рейки кібернетики. Швидкодіючі електронно-обчислювальні машини допомагатимуть якнайраціональніше організовувати обслуговування населення.Спробуйте уявити собі невідкладні побутові потреби. Замовити нове пальто в ательє? Полагодити взуття? Відремонтувати холодильник, пилосос, пральну машину, велосипед, електробритву, годинник, кіноапарат і, нарешті, човен? Викликати додому представника фірми "Новосел"? Що далі? Ще не придумали?

Але й те замовлення, якого ви навіть ще не придумали, будь-коли ладні прийняти від вас працівники київської служби побуту. Адреси ательє, майстерень і приймальних пунктів - на стор. 99


ПОБУТОВЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ: АТЕЛЬЄ, МАЙСТЕРНІ, ПОСЛУГИ1596 підприємств побутового обслуговування Києва надають населенню понад 500 видів різноманітних послуг. Щодня до ательє, майстерень й приймальних пунктів звертається понад 100 тисяч киян.П'ЯТСОТ ВИДІВ ПОСЛУГКИЇВСЬКА ФІРМА ПОБУТОВИХ ПОСЛУГ "СВІТАНОК"

(вул. Хрещатик, 46, тел. 25-92-72)

Машинописні роботи

Прибирання квартир

Миття вікон

Звукозапис на пластинки і магнітну плівку

Навчання музиці

Навчання іноземним мовам

Консультації для абітурієнтів

Переклади з 16 іноземних мов

Виклик перукаря додому

Курси навчання машинопису

Курси машинного і ручного в'язання

Курси крою і шиття

Телефони для замовлень:

0-59, 24-22-12, 74-51-74, 52-61-87, 55-18-83, 43-53-27, 42-73-44КИЇВСЬКІ ФАБРИКИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ПОШИТТЯ ТА РЕМОНТУ ОДЯГУ

№ 1 (вул. Тельмана, 13/15; тел. 67-00-84)

№ 2 (вул. Глибочицька, 28: тел. 79-01-27)

№ 3 (пров. Щорса, 5; тел. 97-10-78)Пошиття, ремонт та перелицювання жіночого, чоловічого і дитячого одягу, художня вишивка, виготовлення гудзиків і поясів за індивідуальними замовленнями.У Центральному, Дарницькому, Жовтневому, Печерському, Подільському, Шевченківському універмагах та універмазі "Україна" працюють секції, де можна придбати одяг з попередньою підгонкою його до статури.

КИЇВСЬКА ФАБРИКА ІНДИВІДУАЛЬНОГО ПОШИТТЯ ВЗУТТЯ

(вул. Кірова, 34а; тел. 93-06-33)

Пошиття чоловічого та жіночого взуття на індивідуальне замовлення.КИЇВСЬКА ФАБРИКА

ІНДИВІДУАЛЬНОГО ПОШИТТЯ ТА РЕМОНТУ ТРИКОТАЖНИХ ВИРОБІВ "ІНДТРИКОТАЖ"

(вул. Петра Ніщинського, 5; тел. 76-75-42)

Виготовлення трикотажних виробів з напівфабрикатів, ручне в'язання вовняних речей, ремонт трикотажних виробів, білизни, панчіх, шапочок і рукавичок.КИЇВСЬКА ФАБРИКА ІНДИВІДУАЛЬНОГО ПОШИТТЯ ТА РЕМОНТУ ГОЛОВНИХ УБОРІВ

(вул. Героїв Трипілля, 9а; тел. 36-25-61)

Виготовлення та ремонт чоловічих і жіночих капелюхів, кашкетів, беретів, шапокКИЇВСЬКЕ ОБ'ЄДНАННЯ ХІМІЧНОЇ ЧИСТКИ ТА ФАРБУВАННЯ ОДЯГУ

(вул. Амурська, 8; тел. 63-41-50)

пунктів:

52-33-53 56-50-00

Хімічна чистка одягу, виробів на поролоні, скатерок, килимів, доріжок, гардин, ковдр, шуб з натурального та штучного хутра. Обробка одягу спеціальними хімічними препаратами, після чого він стає міцнішим і м'якшим, менше мнеться, краще чиститься і прасується, набуває водовідштовхуючих властивостей, довше зберігає складки і "стрілки".Ремонт електробритв

вул. Ялтинська, 7

Русанівська набережна, 10

вул. Урицького, 1

вул. Якіра, 17ЗАВОД "РЕМТОЧМЕХАНІКА"

(вул. Урицького, 1; тел. 76-33-61)

Ремонт виробів точної механікиЗаміна зіпсованих на відремонтовані

Московська, 23

Червоноармійська, 89

Урицького, 1

Старовокзальна, 9

Басейна, 56

Дорогожицька, 17

Нижній вал, 23Джерело: Твій дім - Київ. Вісім розповідей про те, як столиця Радянської України перетворюється у місто зразкового побуту. - К.: Реклама, 1976.Ссылки на все главы книги смотрите в рубрике Старые тексты о Киеве
 

Language (Translate)


ВажноПомощь детям


Счётчики
Работает на Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, ecommerce web hosting. Valid XHTML and CSS.