Город-хозяин финального матча Чемпионата Европы по футболу 2012 годаalt
«Твій дім - Київ» (1976). Частина 4. Про торгівлю.
РОЗПОВІДЬ ЧЕТВЕРТА, ЩО ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ НАЙДАВНІШІЙ І ВОДНОЧАС НАЙСУЧАСНІШІЙ ГАЛУЗІ ЛЮДСЬКОЇ ПРАКТИКИВ. СЕРГЄЄВ, начальник Головного управління торгівлі м. КиєваДЯКУЄМО ЗА ПОКУПКУ!Щоранку відчиняються двері майже 2 тисяч київських магазинів. І кількість товарів, що їх купують тут за рік, у грошовому виразі становить справді астрономічну цифру - понад 2,5 мільярда карбованців!

Торгівля - одна з найдавніших галузей людської діяльності і водночас одна з найсучасніших. Тому що наша дійсність владно стукає в двері київських магазинів, народжуючи нові форми і методи обслуговування, спрямовані на неухильне підвищення добробуту радянських людей.

"Працівники прилавка". Ми здавна звикли до цього виразу. І не помічаємо, що він уже не відповідає суті нинішньої торгівлі. Зайдіть у наш магазин самообслуговування і спробуйте відшукати прилавок: його немає. І тільки тепер стало ясно, що він не єднав, а в ряді випадків відгороджував покупця від продавця і від товару. Більше того, зайвим стає і сам продавець у традиційному розумінні. Тепер це скоріше консультант, який допомагає зорієнтуватись біля відкритої викладки товарів.

Сучасний магазин самообслуговування докорінно змінює застарілі уявлення про торгівлю. Без нього значно ускладнився б процес реалізації тієї величезної кількості товарів, що їх купують жителі нашого міста.

Тепер зробимо просте порівняння: в 1965 році киянин витрачав на різні покупки в середньому 900 карбованців. У десятій п'ятирічці - витратить у півтора раза більше.

Товарооборот у місті зростатиме безперервно, а отже, зростатимуть і вимоги до пропускної здатності торговельних підприємств.

Сучасний магазин самообслуговування передусім заощаджує час покупців. Підраховано, що на відвідування магазинів по країні щороку витрачаються десятки мільярдів людино-годин. Скоротити ці втрати - важливе завдання. Лише в 1974-75 роках на самообслуговування переведено 84 промислових і продовольчих магазини Києва. Доведено, що в них покупці витрачають на придбання товарів вдвічі-втри-чі менше часу, ніж у магазинах старого типу. Кілька років тому в Києві було відкрито перший універсам на Микільській Борщагівці. І згодом спеціалісти всебічно проаналізували всі вигоди, які він дає, до секунд підрахували заощаджуваний час. А втім, кожен з вас може це зробити сам шляхом простого експерименту, придбавши, скажімо, однаковий набір продуктів у старих спеціалізованих магазинах і в універсамі. Ви переконаєтесь, що впоралися з купівлею у кілька разів швидше!

На перший погляд, універсам мало чим відрізняється від звичайного магазину самообслуговування. Тільки архітектурні форми сучасніші і зали просторіші. Справді, велика торговельна площа є однією з вимог, що ставляться до цього новітнього торговельного підприємства. Вона має становити не менше 600 квадратних метрів.

В універсамі всі складські приміщення, а також розвантажувальні майданчики і торговельний зал розташовані на одному поверсі, на одному рівні. Це потрібно для того, щоб утворити суцільний торговельний конвейєр і, таким чином, прискорити шлях товару до покупця.

І ще одна новина - всі продукти продаються у розфасованому вигляді. За прозорою стіною знаходиться цех, обладнаний високопродуктивними автоматами. Цю стіну зробили прозорою не випадково: товар готується для реалізації на очах у покупця, тому вже не може бути сумнівів щодо дотримання гігієнічних умов.

Одні автомати ріжуть сир, ковбасу, шинку та іншу гастрономію, другі - упаковують продукти в поліетиленову плівку, висмоктуючи з пакетів повітря, зважують їх на електронних терезах і наклеюють етикетку з вагою та ціною. Лишається доставити продукти в торговельний зал і розкласти по відкритих сте-лажах-холодильниках. А проте далеко не всі товари варто фасувати в магазині. Скажімо, картоплю зберігати в магазині незручно. Для цього довелося б будувати додаткові приміщення. Отже, найкраще місце її фасування - база.

Окрема проблема - молочні продукти. Ще досить багато їх випускається в пляшках, але універсам категорично проти цього. Потрібна майже повна заміна скляної тари плівкою: з нею ніякого клопоту, і продукт зберігається більш тривалий час. У десятій п'ятирічці операції попередньої обробки продуктів дедалі більше поєднуватимуться із самим виробництвом. Звільнені від необхідності різати, зважувати і загортати товар, продавці зможуть зосередити всю увагу на своїй головній функції - консультувати покупця. Встановлено, що в універсамі найбільше часу покупець витрачає саме на вибір потрібного продукту. Перед його очима розгортається справжній калейдоскоп: на стелажах розміщено близько 2 тисяч продовольчих товарів. І продавець допомагає вам зорієнтуватись. До речі, стелажі і відділи розташовані в універсамі не як доведеться, а на основі ретельного вивчення психології покупців. Скажімо, ласощі знаходяться в кінці торговельного конвейєра, бо господарка, як правило, звертає на них увагу тільки після того, як придбано найнеобхідніші продукти. Не випадково поруч ставлять борошно й дріжджі, чай і лимони...

В універсамі продумано навіть розташування вхідних та вихідних дверей. І нарешті, тут реалізоване повною мірою давнє гасло торгівлі: "Показати товар лицем". На відкритих викладках лежить майже вся маса - 70 процентів наявних у магазині продуктів. Уперше торговельне підприємство звільнилося від зайвих запасів. Товари йдуть до покупців безперервним потоком, а це можливо тільки за умови точного розрахунку, майже синхронної взаємодії між виробничим і торговельним підприємствами. Проте, як би злагоджено вони не працювали, посада вантажника поки що існує. Вантажника, що на власних плечах переносить ящики, мішки, кошики, хоч він явно не вписується в сучасний механізований торговельний процес. Тому ця проблема вже зацікавила інженерів. Уявіть собі контейнер-касету на колесах, що його на заводі завантажують фасованою продукцією, вкочують в автомашину і везуть у магазин. Діставшись до місця призначення, шофер відчиняє дверцята, і "товар на колесах" надходить прямо у торговельний зал. Перед покупцем - найсвіжіша продукція. В міру того як касети спорожнятимуться, їх повертатимуть на підприємство.

Протягом дев'ятої п'ятирічки універсами були споруджені також на Брест-Литовському проспекті та Оболоні. І ми розглядаємо їх як наочну модель, за якою слід перебудовувати торгівлю. У десятій п'ятирічці торговельна мережа Києва збільшиться на 1 універсам. Намічається також спорудити 3 універмаги, 1 магазин типу "Киянка" по продажу господарських товарів, 2 критих ринки. Товарооборот у місті зросте на 21,9 процента.

Певна річ, самообслуговуванням не вичерпуються ті прогресивні методи торгівлі, що розвиваються в нашому місті. Дедалі більшої популярності у киян набуває продаж товарів за попередніми замовленнями. Щоб поширити цю форму торгівлі, організовано спеціальну фірму торговельних послуг "Київ", яка відкрила в різних районах міста 20 магазинів. Якщо ви завітаєте до одного з них, вам дадуть каталог наявних у продажу товарів, а також бланк замовлення, до якого ви вписуєте найменування потрібних товарів. В обумовлений час усі ці товари будуть доставлені вам додому.

А втім, необов'язково заходити в магазин: замовлення можна зробити через пошту або по телефону. Останнім часом це нововведення набуло великого поширення. Лише за 1975 рік киянам доставлено додому близько 3,2 тисячі тонн картоплі, 1,5 тисячі тонн хліба, 15 тисяч тонн молока.

Щодня розвозячи по квартирах товари першої необхідності, працівники торгівлі особливо допомагають хворим, інвалідам і людям похилого віку. Для робітників і службовців організовано продаж товарів на підприємствах і в установах. Прийшовши на роботу, ви замовляєте потрібні продукти і одержуєте їх після зміни. Отже, якщо ви не маєте змоги відвідати магазин, то магазин відвідає вас...

Хоча й досі торговельні відносини найчастіше розвиваються за усталеною схемою "підприємство - склад - магазин - покупець", життя і тут вносить свої корективи. Наприклад, крупногабаритні вироби, зокрема меблі, дедалі частіше доставляються зі складів прямо на квартиру покупцеві. Магазин виконує, так би мовити, посередницькі функції: рекламує вироби, замовляє їх фабриці й оформляє покупку. Йдеться про так звану торгівлю за зразками. Відвідайте, наприклад, магазин меблів на бульварі Лесі Українки. Ви не побачите торговельного залу, заставленого рядами гарнітурів чи окремих шаф, ліжок, сервантів. Усі меблі наявні тут в одному екземплярі. Це зразки. Покупці детально ознайомлюються з ними й вибирають ті, які їм до вподоби. А в призначений день склад доставляє покупку додому.

Донедавна поведінкою людей, їх пересуванням на вулиці цікавились переважно регулювальники вуличного руху або працівники міського транспорту, які прагнуть визначити найбільш доцільні маршрути та місця розташування зупинок. Сьогодні ж до людських потоків уважно придивляються й працівники торгівлі. Чому одні магазини майже завжди переповнені, а інші, навпаки, безлюдні? Що приваблює покупця, змушує його зупинятись біля вітрин і заходити всередину торгового приміщення?

Спеціалісти недарма ставлять такі запитання. Відповіді на них допомагають правильно визначити, де і скільки магазинів треба побудувати в певному районі.

Приміром, уже тепер ясно, що центральний гастроном на Хрещатику неспроможний впоратись з потоком покупців. Тому вивчається питання про будівництво поблизу нього нового, незрівнянно більшого торговельного закладу. Великі магазини будуть споруджені також біля станцій метро "Лівобережна", "Арсенальна", "Червона площа" та в інших багатолюдних районах столиці.

Аналіз свідчить, що ЗО процентів київських магазинів мають торговельну площу близько 50 квадратних метрів кожний. В окремих мікрорайонах такі точки, може, й потрібні, але загалом вони не відповідають нинішньому розмаху торгівлі. Сучасна організація обслуговування покупців можлива тільки у залі, площа якого становить не менше 600 квадратних метрів. Саме такі великі торговельні підприємства споруджуватимуться в Києві у десятій п'ятирічці, зокрема у нових житлових районах. У своїх перспективних планах ми передбачаємо будівництво ряду великих комплексів. Прообраз торговельного центру недалекого майбутнього - поки що він існує в одному "екземплярі" - можна побачити на Брест-Литовському проспекті, де в один ряд вишикувалося кілька підприємств: універмаг, гастроном, ресторан, магазин "Кулінарія", майстерня пошиття одягу. Такі комплекси - найзручніші для жителів великого міста, бо надають одразу всі необхідні послуги. І тому за ними - майбутнє.

Вже давно доведено, що відповідальна роль вихователя правильного ставлення до товару значною мірою може бути покладена на рекламу. Ось чому у великій програмі заходів, які мають на меті поліпшення торгівлі у нашому місті, реклама займає неабияке місце. Щороку в Києві розповсюджуються десятки тисяч примірників рекламних плакатів, листівок, проспектів. Проте реклама - це і вітрини, що красномовно розповідають про наявний у магазині асортимент, і яскраві обгорткові матеріали. Пригадаймо не такі вже й далекі часи, коли вітрини були вщерть заставлені бутафорією: глиняними паляницями, сирами з пап'є-маше і навіть тістечками, розмальованими олійними фарбами. Покласти у вітрину справжні продукти було неможливо, бо вони швидко псувались. Тепер такого у нашому місті не побачиш. У бутафорії просто відпала потреба - продукт рекламує сам себе своїм натуральним апетитним виглядом, свіжістю, якої він не втрачає на стела-жі-холодильнику.

В уявленні більшості людей слово "торгівля" викликає асоціації передусім з торговельним залом, прилавком. Дійсно, саме тут відбувається процес товарообігу. Але існує ще складний "механізм", який приводить у рух товарні маси. І ми навіть не підозрюємо, що сотні людей, спираючись на математичні методи, вишукують найкращі шляхи, якими товар має надійти до нас.

Так, іноді ще трапляються прикрі випадки, коли в магазинах не вистачає певних товарів, хоча вони в достатку виготовляються промисловістю. Що ж може допомогти якнайточніше збалансувати попит і пропозицію, а отже, забезпечити безперебійне постачання магазинів усім необхідним? Сучасні наукові методи.

Як звичайно визначається попит?

Виходячи з того, скільки товарів куплено сьогодні, продавці роблять прогноз на завтра: розраховують, скільки буде потрібно, скажімо, молока, кефіру, сметани та інших видів продукції київських молокозаводів, що становить близько ЗО назв. На основі цього складається замовлення і надсилається до диспетчерської підприємства-постачальника. Одержавши всі замовлення, диспетчер узагальнює їх і певною мірою "на око" розподіляє наявні молочні ресурси по магазинах. Сотні водіїв сідають уночі за кермо, щоб до ранку магазини мали потрібні продукти.

Коло товарообігу на цьому замикалося. Не виключалося, однак, те, що одні магазини одержували надлишок молока, а іншим його не вистачало. Так було доти, поки не "втрутилась" сучасна обчислювальна техніка. У Києві завершується створення АСУ "Молоко", яка складатиме чіткі погодинні графіки доставки, враховуючи численні фактори. На черзі - створення й АСУ "Хліб". У недалекому майбутньому автоматизовані системи управлятимуть продажем і інших продуктів. Що ж до промислових товарів, то тут теж стали у пригоді новітні системи. В асортименті найбільшого у республіці універмагу "Україна" близько 300 тисяч різновидів товарів! Важко уявити таке розмаїття речей. Іще важче розподілити їх по відділах, розсортувати по полицях, щоб покупець у перший-ліпший момент мав змогу придбати саме те, що йому потрібно. Кілька років тому в універмазі "Україна" працював 31 обліковець. Відтоді товарообіг подвоївся, а обліковців стало менше, бо тепер усі розрахунки взяла на себе електронно-обчислювальна машина. Торгівлю часто називають барометром економіки. А що є барометром самої торгівлі? Мабуть, попит. Саме він регулює роботу найскладнішого механізму, що складається із сфери виробництва та обігу. Здавалося б, автоматизацію тут не застосуєш, бо, на перший погляд, неможливо ввести до машинної пам'яті таку мінливу категорію, як попит. Адже у масштабі міста до продавців щохвилини звертаються десятки тисяч людей. Проте - це тільки на перший погляд.

Кияни, які мали нагоду придбати речі в магазині чоловічих костюмів по вулиці Червоноармійській чи в деяких інших магазинах фірми "Одяг", мабуть, помітили одну цікаву деталь. Разом із чеком касовий апарат вибиває перфострічку. На ній в закодованому вигляді міститься повна характеристика вашої покупки: розмір, зріст, фасон, матеріал тощо. Зібрана в магазинах інформація надходить до Інформаційно-обчислювального центру Головного управління торгівлі Києва. Тут вона обробляється, тут формулюються рекомендації. Скажімо, в магазині "Силует" не вистачає жіночих пальт певного фасону, а в іншому магазині їх запаси перевищують норму. Отже, слід внести певні корективи у постачання.

У недалекому майбутньому ми зможемо, не виходячи з квартири, звернутись до електронно-обчислювальної машини телефоном і одержати від неї повну інформацію про товари, що нас цікавлять, дізнатись, у якому магазині їх можна придбати або замовити.

Може постати запитання: оскільки й торгівлю не обминула автоматизація, то чи не зникне професія продавця? Адже існують торгові автомати, які продають морозиво, воду, цигарки тощо, і таких автоматів буде дедалі більше. Проте, якщо вести мову не про товарні "дрібниці", а продукцію, так би мовити, складної структури, то тут без продавців не обійтись. Навпаки, чим більше буде у продажу речей, тим потрібніші будуть продавці з певним культурним кругозором.

Тому ми вважаємо своїм першочерговим завданням наполегливо вести роботу по дальшому підвищенню культури торгівлі в столиці Радянської України, вихованню всіх продавців у дусі великої вимогливості до себе.

ТОРГІВЛЯ: МАГАЗИНИ, ТОВАРИ, ПОКУПЦІ

У Києві - понад 2 тисячі магазинів, які щороку продають товарів на 2,5 мільярда карбованців.З ДОСТАВКОЮ ДОДОМУ


Спеціалізовані магазини Київського міського відділення «Головплодоовочторгу» доставляють населенню за домашніми адресами овочі, картоплю, фрукти, олію та інші товари, що є у наявності.

Замовлення приймаються по телефону з 8 до 18 години.

Магазини гарантують високу якість товарів і точність виконання замовлень. Для покупців, що не мають квартирних телефонів, організовано продаж абонементів, за якими можна замовляти товари з будь-якого телефону.

Адреси магазинів:

Дарницький район — вул. Сімферопольська, 19, тел. 56-41-69

Дніпровський район — вул. Краківська, 33, тел. 52-61-25

Жовтневий район — вул. Гарматна, 55, тел. 43-00-95

Залізничний район — вул. Академіка Кар-пинського, 7, тел. 72-22-16

Ленінградський район — вул. Литвиненко-Воль-гемут, 2а, тел. 47-09-64

Ленінський район — вул. Володимирська, 73, тел. 25-00-35

Московський район — вул. Анрі Барбюса, 49, тел. 68-90-30

Печерський район — вул. Чеська, 9, тел. 67-21-02

Подільський район — вул. Межигірська, 56, тел. 37-74-63

Радянський район — Центральний ринок, тел. 24-03-82

Шевченківський район — вул. Сім'ї Хохлових, 11/2, тел. 79-39-00

ПОКУПЦЯМ -ПРО ТОРГІВЛЮ

(Витяг з основних правил)I. РЕЖИМ РОБОТИ МАГАЗИНІВ

Забороняється припиняти доступ покупців у магазини до початку обідньої перерви або до закінчення робочого дня магазину. На час перерви і по закінченні робочого дня каси припиняють роботу, але всі покупці з касовими і товарними чеками повинні бути обслужені. У магазинах, де немає касових апаратів, обслуговування покупців припиняється з настанням обідньої перерви або кінця робочого дня. У магазинах самообслуговування при закритті на обідню перерву або після закінчення робочого дня обслуговуються всі покупці, що знаходяться в торговельному залі. За 5-10 хвилин до припинення обслуговування працівники магазину зобов'язані попередити про це покупців.II. ПРОДАЖ ТОВАРІВ

Продаж товарів у магазині здійснюється всім громадянам на загальних підставах за готівку, у кредит (з розстрочкою платежу) - відповідно до спеціальних інструкцій торговельних організацій.

Забороняється обумовлювати продаж одних товарів покупкою інших.

Інвалідам Великої Вітчизняної війни та інвалідам праці, які за станом здоров'я не можуть самостійно робити покупки, працівники магазинів подають допомогу в придбанні промислових та продовольчих товарів, що є в достатній кількості, а також приймають від них попередні замовлення, доставляють товари додому та надають інші послуги. При обслуговуванні безпосередньо в магазинах до них виявляється особлива увага.

Продаж товарів дітям проводиться тільки в тому разі, якщо вони здатні самостійно робити покупки і розраховуватися за куплений товар.

Забороняється продавати спиртні напої, пиво, тютюнові вироби та гральні карти неповнолітнім.

При продажу товарів за методом самообслуговування в продовольчих магазинах (за винятком спеціалізованих хлібних і овочевих) товари добираються тільки в інвентарні корзини і візки, які покупець має взяти, коли входить до залу самообслуговування. З покупцями, що не виконують цих вимог, розрахунки не проводяться.

Працівникам магазину (відділу) самообслуговування не дозволяється вимагати від покупців при вході до торговельного залу пред'явлення товарів, придбаних у інших магазинах. Забороняється ставити на товар штампи чи робити інші відмітки, вимагати від покупців залишати особисті речі. Якщо покупці вважають за потрібне залишити при вході господарські сумки або інші речі, магазин повинен забезпечити їх збереження, для чого встановлюється відповідне обладнання (стелажі, полиці та ін.). У магазинах (відділах) самообслуговування вивішують витяги з правил, що стосуються порядку вибору товарів і розрахунку за них. Покупці мають дотримувати встановленого порядку.

Непродовольчі товари, відібрані покупцем, зберігаються на контролі до сплати їх вартості протягом 30 хвилин. Після цього вони знову надходять у продаж.

В окремих випадках строк зберігання неопла-ченого товару може бути продовжений, але не більше ніж на 2 години.

Покупцям надається можливість залишити в магазині на зберігання громіздкі речі - меблі, піаніно, холодильники, пральні машини, телевізори, радіоприймачі та ін., за які сплачено гроші, на строк не більше однієї доби. Ці товари зберігаються згідно з квитанцією, яка дає право на тимчасове зберігання, окремо від непроданих товарів.

Не дозволяється зберігати в магазині товар з табличкою "Продано" без згаданої квитанції.III. РОЗРАХУНКИ З ПОКУПЦЯМИ

Касир або інша людина, що отримує гроші за товар, здійснює розрахунки з покупцями в такій послідовності:

— чітко називає суму грошей, що отримує, і кладе їх окремо, так, щоб покупець міг їх бачити;

— вибиває чек на касовому апараті;

— називає суму здачі, що належить покупцеві, і видає її разом з чеком, при цьому паперові купюри і розмінна монета повинні видаватися одночасно;

— після остаточного розрахунку кладе отримані від покупця гроші до касової шухляди. Розрахунок за всі товари, що купуються в продовольчих магазинах самообслуговування, враховуючи ті, що відпускаються через прилавки обслуговування, проводиться тільки в одному вузлі розрахунку.

Не дозволяється вимагати від покупців попередньої оплати товарів, що відпускаються через прилавки в залі самообслуговування. У непродовольчих магазинах самообслуговування при лінійному розміщенні обладнання вузли розрахунку розташовуються на лініях. У магазинах з одним вузлом розрахунку дозволяється продаж окремих товарів з прилавків, що знаходяться в залі самообслуговування. При цьому гроші отримує продавець. Працівникам магазину забороняється застосовувати подвійний контроль при виході покупців (перевірка правильності оплати покупки), а також перевіряти сумки, портфелі тощо.IV. ОБМІН ТОВАРІВ

Промислові товари, на які не встановлено гарантійні строки, при виявленні в них прихованих вад, або товари, що не підійшли покупцю за розміром, фасоном, розцвіткою, за винятком панчішно-шкарпеткових виробів, білизни постільних речей, обмінюються протягом 14 днів, не рахуючи дня покупки. Товари повинн бути неушкоджені, мати фабричний ярлик касовий чи товарний чек, виданий магазином Придбані в роздрібній торговельній мережі промислові товари, на які встановлено гарантійні строки, при виявленні в них прихованих вад до закінчення цих строків, на вимогу покупця обмінюються на нові в магазині державної чи кооперативної торгівлі за місцем проживання.

Обмін недоброякісних товарів, на які встановлено гарантійні строки, провадиться магазином негайно (виняток допускається лише за згодою покупця).

При цьому покупець повинен представити паспорт (гарантійний талон) на виріб і два примірники довідки майстерні гарантійного ремонту.

При продажу складнотехнічних виробів (телевізорів, радіоприймачів, піаніно, баянів, акордеонів, холодильників, побутових машин та ін.), а також деяких інших промислових товарів (тканин, одягу, трикотажу, взуття, килимів, меблів тощо) на відібрані покупцем речі в магазині видається товарний чек, в якому зазначені номер і назва магазину, найменування, сорт, ціна товару, дата його продажу, прізвище продавця. Товарний чек виписується в двох екземплярах, один з яких одержує покупець. Якщо товар придбано в магазинах самообслуговування, чек на них не виписується, покупцеві при розрахунку обов'язково видається касовий чек, який підтверджує покупку товару в даному магазині. Покупець зобов'язаний зберігати чек до виходу з магазину.ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ТОРГІВЛІ

Джерело: Твій дім - Київ. Вісім розповідей про те, як столиця Радянської України перетворюється у місто зразкового побуту. - К.: Реклама, 1976.Ссылки на все главы книги смотрите в рубрике Старые тексты о Киеве
 

Language (Translate)


ВажноПомощь детям


Счётчики
Работает на Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, ecommerce web hosting. Valid XHTML and CSS.