Город-хозяин финального матча Чемпионата Европы по футболу 2012 годаalt
«Твій дім - Київ» (1976). Частина 2. Про комунальну систему та транспорт.
РОЗПОВІДЬ ДРУГА, ЯКА ДАЄ УЯВЛЕННЯ ПРО ГІГАНТСЬКИЙ АГРЕГАТ, ЩО СТВОРЮЄ КОМУНАЛЬНІ ВИГОДИ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ КИЄВА; ПРО ТЕ, ЩО КОЖЕН ДЕНЬ ВОДОПРОВІД ДОСТАВЛЯЄ В КВАРТИРИ КИЯН ПОНАД МІЛЬЙОН КУБОМЕТРІВ ВОДИ І ГАЗОПРОВІД - ПОНАД ДЕСЯТЬ МІЛЬЙОНІВ КУБОМЕТРІВ ГАЗУ, А ТАКОЖ ПРО ШВИДКІСНИЙ ТРАМВАЙ І ЕЛЕКТРОННИЙ "МОЗОК" МІСТАТ.СКРИПЧЕНКО, начальник технічного управління міськвиконкомуМАШИНИ, ЩО "ВИРОБЛЯЮТЬ" КОМФОРТЗвичайно при згадці про сучасне місто ми передусім уявляємо архітектурні ансамблі, парки, сади. Однак його життя неможливе й без різних служб, які утворюють єдину "машину" комунального господарства. Вона безупинно працює вдень і вночі.

Щодоби жителі нашого міста споживають понад мільйон кубічних метрів води - ціле озеро! До речі, саме рівень споживання води є одним із показників високої культури побуту. Уже сьогодні на душу населення в Києві припадає 400 літрів води на добу (при цьому не враховуються промислові підприємства). На кінець десятої п'ятирічки водопостачання значно збільшиться.

Важко повірити, що у минулому столітті, коли Київ уже був порівняно великим містом, у ньому взагалі не було водопроводу і кияни ходили з відрами до колодязів. Тільки в 1872 році було збудовано першу водопровідну станцію. Втім, навіть у 1910 році загальна довжина водопроводу становила 174 кілометри, і він забезпечував питною водою лише незначну кількість будинків, де мешкали "батьки міста". Тільки за Радянської влади водопровід з'явився майже у кожній квартирі.

Три джерела постачають водою столицю Радянської України: Дніпро, Десна, артезіанські колодязі. Але перш ніж ця вода дійде до споживача, з неї треба вилучити шкідливі домішки й мікроорганізми. Державний стандарт вимагає, щоб із кранів лилася лише кришталево чиста й смачна вода. Потужні водопровідні станції Києва повністю задовольняють цю вимогу. Найновіша з них - Деснянська - споруджена у дев'ятій п'ятирічці й оснащена сучасним устаткуванням. По суті це величезний завод по переробці води, який розкинув свої "цехи" на площі в кількадесят гектарів. Сюди насоси подають річкову воду з піском, мулом, мікроскопічними водоростями і бактеріями. Цю воду пропускають крізь змішувачі відстійники, фільтри, знезаражувачі. Щоб остаточно розв'язати водну проблему в Києві, у десятій п'ятирічці буде збільшено потужність Дніпровського водопроводу на 300 тисяч кубометрів води на добу. Розпочнеться спорудження ще одного потужного комбінату чистої води - Північної водопровідної станції на 400 тисяч кубометрів. Розгорнімо стару енциклопедію. У розділі, присвяченім Києву, написано: "Містом зроблено позику на будівництво каналізації... роботи ще не закінчено". Енциклопедичний том датований 1895 роком. Сьогодні у Києві - сучасна каналізаційна система. І саме завдяки їй у місті розв'язано найважливіші санітарно-гігієнічні проблеми, назавжди покінчено з багатьма небезпечними інфекційними хворобами.

Газ нині прийшов не тільки у квартири, а й на електростанції і заводи, які раніше переважно споживали вугілля. До газової мережі постійно підключають нові підприємства, котельні та житлові будинки... Житловий фонд міста майже повністю газифікований.

За рівнем газифікації Київ займає третє місце у країні після Москви й Ленінграда. Його живить в основному Шебелинсько-Полтавське родовище. На території міста прокладено газопроводи загальною довжиною понад 3 тисячі кілометрів. Взимку Київ щодоби споживає понад 10 мільйонів кубометрів газу!

Технічний прогрес прийшов і в житлово-експлуатаційні контори, від яких залежить і стан нашого житла, подвір'я, вулиці, і, певною мірою, наш спокій. Бо навіть один зіпсований кран може надовго вибити із звичного життєвого ритму. Але що ж тут можна механізувати? Напевно, вам би здалося дивним, якби ви побачили, що двірник працює в білих рукавичках. Але ті нововведення, які запроваджуються у житлово-експлуатаційних конторах №№ 906, 907, 910 на Русанівці, роблять таку перспективу цілком реальною. На території ЖЕК працюють універсальні машини, які прибирають сміття, поливають тротуари, а взимку очищають їх від снігу. Повністю механізовано обслуговування сміттєпроводів. Звільнившись від цих прозаїчних операцій, двірники тепер можуть приділити більше уваги газонам, квітникам, деревам, стежити за громадським порядком. І, може, згадка про білі рукавички є ще передчасною, але характер буденної праці двірників тут уже значно змінився. На Русанівці впроваджено також диспетчерську службу, яка дистанційно керує ліфтами. Кабіна кожного з них обладнана переговорним пристроєм. І в разі потреби пасажир має змогу негайно зв'язатися з диспетчером. А той із свого пульта не тільки веде переговори з "потерпілим" і дає необхідні вказівки про "порятунок", а й вживає необхідних заходів. Такі служби вже з'явилися і в інших районах Києва. Русанівські новатори перевели на дистанційне керування й інше інженерне устаткування житлового господарства. При ЖЕК № 906 діє об'єднаний диспетчерський пульт, обладнаний за останнім словом техніки. Лінії радіотелефонного зв'язку простягли-ся звідси в усі будинки, майстерні, склади, бойлер-ні, котельні.

Перед очима диспетчера- велика, на всю стіну, схема житлового мікрорайону. Це своєрідна карта або, скоріше, план із світловим табло, на якому зображено будинки. Будь-який мешканець, в квартирі якого зіпсувався, скажімо, водопровідний кран, може через пристрій зв'язку, встановлений у кожному під'їзді, дати диспетчерові замовлення на ремонт. Водночас у диспетчерській спалахує світлове табло з номером будинку, звідки надійшов сигнал, і схематичним зображенням механізму, що вийшов з ладу. З диспетчерського пульта можна також регулювати температуру і тиск гарячої води, яка над ходить у квартири, вмикати і вимикати в під'їздах світло.

Серед проблем, що постають перед кожним новоселом, одна з основних - транспорт. Як найзручніше дістатися до місця роботи і повернутися додому? Як найшвидше потрапити до театру, стадіону, парку?

Підраховано, що разом з містом зростає не тільки кількість пасажирів, а й дальність поїздок. Якщо, наприклад, у 1960 році киянин, сідаючи в трамвай, тролейбус чи автобус, долав трохи більш як 3 кілометри, то тепер пересічна дальність поїздок досягла близько 5 кілометрів. Як же при подовженні міських комунікацій заощадити час киян? На жаль, ще не винайдено комунальних вертольотів, які б давали змогу швидко пересуватись у межах міста. І тому всі надії, як і раніше, ми покладаємо на традиційні види міського транспорту і насамперед - на метрополітен.

Незабаром буде відкрито маршрут "Площа Калініна - Червона площа". Коли ця лінія повністю стане до ладу, вона перетне з півночі на південний захід правобережну частину міста, зблизивши великі житлові масиви - Оболонь і проспект 40-річчя Жовтня, річковий та автобусний вокзали. Зовсім легко можна буде дістатися з центру міста до Виставки досягнень народного господарства УРСР. На майбутнє планується також третя лінія Київського метрополітену, що простягнеться від району Виноградар через Вітряні гори, Сирець, центр, площу Лесі Українки, новий мостовий перехід через Дніпро до Позняків та Осокорків, де буде споруджено великі житлові масиви. Адже за попередніми підрахунками на лівому березі Дніпра житиме близько 700-800 тисяч чоловік.

Певна річ, лише метрополітен не розв'яже транспортної проблеми міста, бо буде спроможний перевезти не більш як 35-40 процентів усіх пасажирів. Значне навантаження припадатиме на наземні транспортні засоби, парк яких невпинно зростає. Щоб вони мали змогу рухатися з належною швидкістю, будуються нові і реконструюються існуючі шляхи, транспортні розв'язки і підземні переходи. І все ж на деяких магістралях, особливо в години "пік", створюються надмірно великі навантаження. Трамваї, тролейбуси, автобуси, легкові автомашини поступово заполоняють місто, поглинають його вільний простір.

Властивий нашому соціалістичному ладові плановий розвиток міст дає змогу уникнути і цього небажаного явища. Зокрема, спеціалістами інституту "Ки-ївпроект" розроблено комплексну схему розвитку транспорту Києва, що становить розгорнуту в часі програму, основану на передбаченні багатьох соціальних та інженерних факторів.

Пригадаємо: в 1944 році, коли столиця Радянської України ще лежала в руїнах і відбудова її тільки-но розпочиналась, київські проектувальники вперше в історії Києва розробили генеральну схему розвитку транспорту міста. Якими фантастичними здавалися тоді запроектовані лінії метрополітену! На той час у зруйнованому війною місті мешкало не більш як 300 тисяч чоловік. Цікаво порівняти задумане із здійсненим, пересвідчитися у точності прогнозу. Нинішня комплексна схема, яка вже реалізується, ще більш "фантастична". Вона враховує гармонійний розвиток усіх видів транспорту, узгоджує його роботу з наявними пасажирськими потоками. Певна річ, неможливо передбачити, куди і яким видом транспорту їхатиме у майбутньому той чи інший киянин. Адже усі ми маємо свої уподобання, мотиви при виборі способу пересування. І все ж спеціалісти, які складали комплексну схему, намагались якомога повніше врахувати потреби населення. Статистика підказала їм, що киянин за рік здійснює десь 600-800 поїздок, що найбільш "рухливий" він у вересні, а в розрізі доби - від 8 до 9 години ранку.

Виходячи з цього, спеціалісти спрямовують транспортні потоки в такі русла, щоб вони якомога повніше обслуговували киян. У комплексній транспортній схемі враховано відстань від нових житлових масивів до промислових підприємств. Підземний транспорт узгоджується з ритмами наземних засобів сполучення. До єдиної транспортної системи Києва увійдуть також дільниці електрифікованої залізниці, які проходять у межах міста. Щоб зробити електричку доступнішою для пасажирів, будуть збудовані нові платформи і зручні підходи до станцій. Поїзди почнуть ходити за маятниковим графіком. І тоді ними охоче користуватимуться не тільки приміські пасажири, а й ті, кому треба пересуватися в самому місті. Що ж до тролейбусів та автобусів, то їхні маршрути дедалі більше спрямовуватимуться в бік станцій метрополітену і залізничних платформ. Вони рухатимуться у радіальних і кільцевих напрямках. Протягом десятої п'ятирічки планується провести тролейбусну лінію на Виноградар, поповнити парк автобусів на 460 одиниць.

Понад 100 тисяч киян оселилось на Микільській Бор-щагівці. І, щоб з'єднати її з центром, вирішено побудувати трамвайну лінію, тільки не звичайну, а швидкісну, ізольовану від проїжджої частини вулиці, зі станціями, як у метро. Ця 10-кілометрова лінія дасть змогу мешканцям району за 20-25 хвилин діставатися до площі Перемоги. Трикілометрова дільниця її в межах Микільської Борщагівки вже діє. У майбутньому траса швидкісного трамваю простягнеться до залізничного вокзалу, пройде вулицею Боженка, через Печерськ і далі по мосту імені Патона до Ленінградської площі. Разом з метрополітеном та електричкою "осучаснений" трамвай утворить багатокілометрову мережу швидкісних комунікацій Києва, які наблизять до центру найвіддаленіші його райони.

Звичайно, в транспортній схемі міста не можуть не враховуватися й інтереси пішоходів. Саме піклуванням про них викликане будівництво підземних переходів на Хрещатику, Брест-Литовському проспекті, проспекті Возз'єднання, Оболоні та в інших районах. Значно важче створити "переходи" для транспорту, щоб його потоки не заважали один одному. Досить вдало вирішено транспортну розв'язку типу "конюшиновий листок" на Броварському шосе, поблизу станції метро "Комсомольська". Розроблено проекти таких розв'язок і для перехрестя проспекту Комарова та вулиці Індустріальної. З'являться вони і на інших магістралях з інтенсивним рухом. Будуватимуться в Києві й транспортні тунелі. Удень і вночі пульсує по транспортних артеріях міста потік автомобілів, тролейбусів, автобусів, трамваїв. Лише на Брест-Литовському проспекті, на невеликій ділянці від площі Перемоги до Повітрофлотсько-го шосе, протягом доби зареєстровано 70 тисяч машин! Щоб зменшити напруженість руху, в останні роки у місті прокладено 84 кілометри нових доріг, реконструйовано найважливіші магістралі й транспортні вузли міста - проспект Возз'єднання, проспект Науки, площу Дзержинського. Протягом нової п'ятирічки транспортна мережа Києва подовжиться ще на 90 кілометрів. Почнеться реконструкція Брест-Литовського проспекту, Великої Окружної вулиці, бульвару Шевченка та інших магістралей. Передбачається збудувати 11 підземних переходів.

Щоб мати змогу задовольнити ваші повсякденні побутові запити, їх беруть на облік. У квартирному відділі відомо, чи потрібна вам квартира, у відділі охорони здоров'я - чи потребуєте ви лікування, у відділі народної освіти - чи досягли ваші діти шкільного віку тощо. Всі ці відомості необхідні для того, щоб правильно планувати житлове будівництво, розвиток мережі дитячих садків, магазинів, раціонально організувати роботу міського транспорту. А чи можна ці важливі дані зосередити десь в одному місці, щоб вони завжди були напохваті? Щоб їх можна було аналізувати, зіставляти в інтересах усього загалу киян і кожного зокрема? На перший погляд, це проблема нерозв'язна. Але на допомогу прийде найсучасніший інженерний механізм. Ідеться про систему автоматизованого управління містом. Усі дані надходитимуть до неї автоматично по каналах зв'язку і відкладатимуться в пам'яті електронно-обчислювальних машин. У разі потреби машина негайно видасть відомості, які нас цікавлять.

Почнемо з найменших киян. Нині будівництво дитячих закладів ще планується з огляду на загальний приріст населення міста. Але ж у різних районах народжуваність неоднакова.

Так, пройшовши майданчиками і подвір'ями Русанів-ки чи якогось іншого житлового масиву, дійдемо висновку, що тут справжнє дитяче царство. Водночас у центрі, де живе багато людей похилого віку, дітей менше. От і виходить, що у дитячих закладах старих районів можуть бути вільні місця, а на нових житлових масивах їх не вистачає.

Будувати такі заклади саме там, де вони найбільше потрібні, і саме з такою кількістю місць, яка відповідає наявному дитячому контингенту, неможливо без повної демографічної інформації. Скільки дітей того чи іншого віку проживає у даному районі? Скільки з них потребує місць у яслах, садках? На ці запитання на першу вимогу може відповісти тільки швидкодіюча електронна машина. Вона проінформує нас не лише про ситуацію, що склалась, а й видасть прогноз на майбутнє. Виходячи з нього, можна буде планувати будівництво дитячих закладів Києва. Такою ж мірою автоматична система піклуватиметь-ся і про дорослих киян. Скажімо, вона допоможе найраціональніше організувати роботу громадського транспорту, оскільки здатна блискавично зважити на всі фактори, які на це впливають. Автоматична система також буде незамінною при плануванні будівництва, роботи торговельної мережі, підприємств громадського харчування, побутового обслуговування, культурно-освітніх закладів... Коротше кажучи, вона активно впливатиме на всі сфери міського господарства і врешті-решт досягне високого ступеня досконалості, зосередивши в собі всі дані, які необхідно враховувати для комплексного і гармонійного розвитку Києва.

Так, керувати Києвом майбутнього без наукових методів буде неможливо. Тому згідно з постановою уряду створено наукове об'єднання - "Міськсистемотехніка", яке має розв'язати великий комплекс проблем, пов'язаних із розробкою та експлуатацією автоматичної системи управління містом. її первинними ланками стануть обчислювальні центри при виконкомах райрад, а також галузеві АСУ. Отже, вдень і вночі працює величезна машина міського господарства в інтересах кожного киянина. А в майбутньому новітні досягнення науки й техніки ще краще слугуватимуть нашому місту.

ТРАНСПОРТ: МАРШРУТИ, ІНТЕРВАЛИ, ПЕРЕВЕЗЕННЯЩодня трамваї, тролейбуси і автобуси міста перевозять близько 2 мільйонів пасажирів.

Загальна протяжність трамвайних, тролейбусних і автобусних маршрутів Києва - близько 2000 кілометрів.НА ЗЕЛЕНИЙ ВОГНИК

Легкові таксомотори надаються громадянам для користування в місті і приміській зоні у радіусі до 50 км по дорогах з твердим покриттям.

Таксі можна замовити по телефону 002, телеграфу, через провідників фірмових поїздів, бортпровідниць літаків, адміністрацію готелів, здравниць і видовищних закладів не раніше як за дві календарні доби і не пізніше як за ЗО хвилин до подачі, а також найняти в порядку черги на міській стоянці. Можна також зупинити вільний таксомотор, що рухається, у радіусі більш як 300 м від стоянки. За прийняття попереднього замовлення на таксомотори береться комісійний збір у розмірі 20 коп.

Право займати таксі поза чергою на стоянці надається:

пасажирам з дітьми дошкільного віку; вагітним жінкам;

інвалідам з явними ознаками інвалідності.

Надання таксомотора для поїздки за межі приміської зони проводиться у виключних випадках з дозволу директора автопідприємства або його заступника.

У салоні і багажнику таксі пасажирові дозволяється перевозити без додаткової оплати багаж, який вільно проходить через дверцята автомобіля (у тому числі телевізори, радіоприймачі й інші предмети культурно-побутового призначення) і не заважає керуванню автомобілем.

Кожному пасажиру, який розміщується на задніх сидіннях, дозволяється провозити на руках дитину дошкільного віку.

Про речі, забуті у таксомоторі, ви можете дізнатися по телефонах:

46-80-30 - АТП 09101

67-32-14 - АТП 09102

63-51-18 - АТП 09103

56-32-16 - АТП 09104

Простій таксі, що знаходиться у розпорядженні пасажира, не може перевищувати 30 хвилин.

Плата за проїзд визначається так: сума, яку показує лічильник, ділиться на число пасажирів пропорційно відстані проїзду кожного з них.

Водію таксомотора на стоянці і в дорозі забороняється:

вибирати пасажирів за напрямками; відмовляти пасажиру в обслуговуванні при дотриманні ним черги, а при русі вільного таксомотора - після зупинки по сигналу пасажира;

нав'язувати спільну поїздку пасажирам, що незнайомі між собою;

порушувати режим швидкості на прохання пасажира;

вимагати у пасажира підвищену плату за проїзд у таксомоторі. Замовляйте таксі по телефону 002.

ВИРОБНИЧЕ УПРАВЛІННЯ ПАСАЖИРСЬКОГО АВТОТРАНСПОРТУ

ШВИДКА КОМУНАЛЬНА ДОПОМОГА

На випадок аварії систем водопостачання, каналізації, центрального опалення і внутрішньої електромережі дзвонити у районні дільниці аварійної служби по телефонах:

24-21-76 - Ленінський, Московський, Печерський, Радянський, Шевченківський райони

46-44-45 - Залізничний, Ленінградський, Жовтневий райони

53-15-77 - Дарницький, Дніпровський райони

35-42-56 - Мінський, Подільський райониМІСЬКЕ ЖИТЛОВЕ УПРАВЛІННЯДжерело: Твій дім - Київ. Вісім розповідей про те, як столиця Радянської України перетворюється у місто зразкового побуту. - К.: Реклама, 1976.Ссылки на все главы книги смотрите в рубрике Старые тексты о Киеве
 

Language (Translate)


ВажноПомощь детям


Счётчики
Работает на Joomla!. Designed by: Joomla 1.5 Template, ecommerce web hosting. Valid XHTML and CSS.